wtorek, 1 kwietnia 2014

ReTurn/Powrót Joanna Draszawka tekst Magdalena Ałaszewska

„ReTurn/Powrót”
Joanna Draszawka


Jedną z cech działań twórczych Joanny Draszawki jest otwartość. Artystka chętnie korzysta z możliwości nowych mediów. W swoich pracach posługuje się głównie obrazem wideo, fotografią i dźwiękiem. Inspirację czerpie również z performancu. Bodźcem do kreacji są dla niej własne refleksje i analizy uczuć, które wzbudza otaczająca autorkę rzeczywistość. Twórczość Joanny bierze się z potrzeby wypowiedzi.
Praca „ReTurn/Powrót” ma źródło w relacji człowieka do miejsca. Obrazy miejsc są przez nas kreowane, odtwarzane, przetwarzane, poszukiwane, porzucane, przemieniane i wreszcie na nowo odnajdywane, by do nich powrócić. „ReTurn/Powrót” odnosi się do obrazu miejsca utraconego. Motywem jest uczucie tęsknoty, potraktowane przez autorkę bardzo osobiście. Figurą miejsca utraconego stała się natura, a fizyczna bliskość z nią, gestem swoistego powrotu i zarazem próbą odnalezienia swojego miejsca w świecie.
Powrót jest również metaforycznym przeniesieniem relacji Matka-Córka, w której ta pierwsza jest symbolem miłości bezwarunkowej. Matka Natura może też być miejscem spokoju i odpoczynku. Schronieniem przed chaosem urbanizacji, technologii, szaleństwem ustawicznego przymusu rozwoju. „Powrót”, to powrót do miłości matczynej, do prostoty
i spokoju natury, do obrazów wspomnień z czasu dzieciństwa.
Dzięki formie pracy, jaką jest performance dokamerowy, udało się Joannie uchwycić ulotny moment rozmyślań i tego, co dzieje się wówczas, dosłownie, wokół niej. Fizyczna obecność i cielesność artystki w „ReTurn/Powrót” (bezpośredni kontakt nagiego ciała z podłożem, odgłosy natury) nadają działaniu szczególnie performatywny charakter.
Świadomie zastosowany zabieg korekcji barw umożliwił uzyskanie obrazu
z pogranicza malarstwa, fotografii i video. Przez cały czas trwania „ReTurn/ Powrót” na obrazie widnieją napisy, współgrające z brakiem akcji oraz umożliwiające odbiorcy natychmiastowe uzyskanie informacji dotyczących tytułu, tematu i autora pracy.

                                                                                               Magdalena Ałaszewska


                                                                                                         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz